niedziela, 21 listopada 2010

Alkoholizm, choroba z którą można walczyć

Alkoholizm, inaczej uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa lub choroba alkoholowa (łac. alcoholismus habitualis, alcoholismus chronicus) - choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Wieloletnie doświadczenie , praktyka i mądrość we własnym trzeźwieniu w powiązaniu z wiedzą i doświadczeniem kilkunastoletniej pracy z osobami uzależnionymi to tylko klika z wielu uatutów klinik specjalizujących się w leczeniu wszelkiego typu uzależnień. Niekiedy kliniki mogą zagwarantowac swoim pensjonariuszom ciszę, spokój i całkowitą anonimowość w trakcie trwania terapii.
Kliniki te dysponują również pokojami, dużą salą z kominkiem przeznaczoną do terapii grupowej, pokojem do terapii indywidualnej, dwoma kuchniami oraz jadalnią, Do dyspozycji jest także sauna oraz  zadaszony grill w ogrodzie.
Objawy Alkoholizmu. Jednym z kluczowych objawów w stwierdzeniu choroby alkoholowej, nie licząc utraty kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, są objawy abstynencyjne, zwane inaczej zespołem abstynencyjnym, zespołem ostrej abstynencji, syndromem abstynencyjnym, zespołem odstawienia alkoholu. Objawy abstynencyjne w standardowym przypadku trwają ok. 14 dni. Nie należy ich mylić z kacem.
Leczenie Alkoholizmu. Z choroby alkoholowej nie można się wyleczyć. Nawet po wieloletniej abstynencji próby kontrolowanego picia często kończą się powrotem do nałogu. Fundamentalnym warunkiem zdrowienia jest abstynencja, wspomagana m.in. przez terapię uzależnień, udział w spotkaniach Anonimowych Alkoholików, przebudowę stylu życia na abstynencki, zdobywanie wiedzy z zakresu alkoholizmu i dziedzin pokrewnych.
Każda klinika leczenia uzależnień dostarcza kompetentną informację o chorobie alkoholowej i jej leczeniu, oraz o ewentualnych kwestiach, które można napotkać na drodze wychodzenia z alkoholizmu. Kliniki uczą co robić aby nie pić i jak zapobiegać ewentualnym nawrotom picia. Pomagają także najbliższym alkoholika zrozumieć ich kłopoty wynikające z alkoholizmu; uczą również jak pomagać bliskiemu w zaprzestaniu picia. W ramach pomocy ambulatoryjnej kliniki leczenia uzależnień oferują pomoc terapeutyczną dla ludzi przeżywających kryzys, doświadczających przemocy rodzinnej, członków rodzin dotkniętych dylematem uzależnienia a również dzieci.
Tak przedstawiają się informacje ogólne na temat alkoholizmu. Jest  to ciężka, śmiertelna, przewlekła i postępująca choroba polegająca na fizycznym i psychicznym uzależnieniu od alkoholu. Gdy już dopadnie nas ten nałóg pomocne mogą tu być prywatne kliniki uzależnień. Są to przede wszystkim specjalistyczne kliniki ukierunkowane na autentyczna pomoc ludziom z problemami alkoholowymi. Kliniki leczenia uzależnień oferują: terapia grupowa i indywidualna, w trybie stacjonarnym albo dochodzącym, radę w początkowym niełatwym okresie utrzymania abstynencji, grupę wsparcia. Większość ludzi sądzi, że alkoholik to ktoś, kto stracił wszystko, jest samotny, bezdomny i zaniedbany. Alkoholizm kojarzy się z zwyczajnym piciem, denaturatem i fioletowym nosem... Mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że istotą uzależnienia od alkoholu jest nie wygląd, lecz utrata kontroli nad piciem, oraz dodatkowo niemożność zrezygnowania z picia alkoholu pomimo ponoszenia negatywnych konsekwencji. Jeśli alkohol rujnuje Twoje życie, nie umiesz sobie sam poradzić, nie znajdujesz drogi wyjścia, kliniki leczenia uzależnień oferują  fachową i prawdziwą radę.

Jak rzucić palenie?

Masz dosyć nieświeżego oddechu i porannego kaszlu? Chcesz zaoszczędzić kilka stówek miesięcznie? Nic prostszego: rzuć palenie! Jak? Oto kilka skutecznych metod rzucania palenia. 


Jak rzucić palenie?
Palenie papierosów to nałóg, ktory równie trudno zacząć jak i skończyć. Zwykle zapalenie pierwszego papierosa kończy się zawrotami głowy, torsjami i postanowieniem „nigdy więcej nie dotknę tego świństwa”. Dlaczego więc tyle osób sięga po kolejnego i kolejnego papierosa? Na początku nikt nie robi tego dla smaku. Chodzi raczej o rytuał towarzyski. Palacze spędzają czas w grupach, łatwiej nawiązują kontakty. Wspólne wyjście „na fajka” to pretekst do poznania nowych osób na studiach czy w firmie. Dla młodzieży natomiast palenie to sposób na podkreślenie swojej dorosłości i bunt wobec rodziców. Jednak z czasem palenie przestaje  być fajne. Już nie kojarzy się z młodzieńczym buntem i niezależnością, a raczej z nieświeżym oddechem, żółknącymi zębami i niezdrową cerą. Wtedy zwykle pojawia się pomysł: rzucam. Jak?
Jesli postanowisz rzucić palenie, zrób to od razu. Nie odkładaj realizacji postanowienia do poniedziałku, świąt, urodzin, sylwestra czy wakacji. Dlaczego? Zwykle ci, którzy planują rzucanie palenia nieświadomie zaczynają się jeszcze bardziej koncentrować na nałogu, stale myślą o papierosach. Zauważono, że postanowienie rzucenia palenia np. za miesiąc sprawia, że palacz częściej sięga po papierosa. Tak, jakby chciał nacieszyć się nimi na zapas... Lepiej więc działać spontanicznie.
Powiedz wszystkim o rzucaniu palenia
Nie od dziś wiadomo, że upublicznienie swoich postanowień sprzyja ich realizacji. Najlepiej, jeśli o planach wyjścia z nałogów powiesz osobom bliskim i tym, którzy są dla ciebie autorytetami. Przecież nie chcesz przed tymi ludźmi wyjść na osobę o słabej woli i rzucającą słowa na wiatr. Ważne, by były to osoby, które dobrze ci życzą, bo tlyko tacy ludzie będą cię wspierali w walce z nałogiem. Złośliwcy mogliby specjalnie zachęcać cię do złamania postanowień.
Unikaj sytuacji sprzyjających paleniu
Zastanów się, kiedy najczęściej sięgasz po papierosa. Wiele osób pali, gdy ma mało zajęć i chce czymś zająć ręce. Jesli jesteś tego typu palaczem, na najbliższy czas zaplanuj więcej zajęć. Może zapiszesz się na kurs językowy? To będzie dodatkowa korzyść! Świetnie też pomaga w walce z nałogiem sport. Unikaj takich sytuacji, kiedy ludzie zwyczajowo palą. Spotkanie w pubie na piwo może być dużym wyzwaniem. Lepiej nie narażać się na takie pokusy, choć nie ma sensu stawać się odludkiem. Najtrudniejsze będą pierwsze dwa – trzy tygodnie, wtedy uważaj szczególnie.
Ani jednego dymka
Jeśli rzucasz palenie, nie możesz pozwolić sobie nawet na jednego papierosa. To częste złudzenie, że jeden dymek nie zaszkodzi. Tymczasem nałogowcem jest się do końca życia i podatność na powrót nałogu jest zawsze dość duża. Rzeczywiście, osobie, która nigdy nie paliła jeden papieros nie zaszkodzi. Tymczasem byłemu palaczowi może to zepsuć cały plan walki z nałogiem.

Rzucanie palenia z e-papierosem

Palenie papierosów to swego rodzaju relaks, dla palących oczywiście. Dla pozostałych to moda, a przede wszystkim obrzydliwy nałóg, którego warto się pozbyć dla ratowania własnego zdrowia. 


To, że e-papieros pomaga rzucić palenie, nie ulega wątpliwości. Jest wiele preparatów, które odwracają naszą uwagę od normalnych papierosów. Czy pomagają gumy, tabletki, plastry? Jeśli macie wystarczająco dużo pieniędzy, żeby wyrzucać je w błoto, sprawdźcie sami.
Używałem kiedyś plastrów, częściowo ograniczyłem palenie, ale było to sporym wysiłkiem, zasługą silnej woli, a nie kawałka taśmy z logiem producenta. Aktualnie używam elektronicznego papierosa, któregoś już z kolei modelu i mogę śmiało stwierdzić, że uwolnił mnie od przymusu palenia zwykłych papierosów. Niestety nie uwolnił mnie od nikotyny, ale za to od 4000 szkodliwych substancji, przykrego zapachu z ust, śmierdzących ubrań, zatruwania siebie i innych w moim otoczeniu.
Brak obawy o zdrowie i szkodliwe substancje wdychane przy każdorazowym pociągnięciu papierosa, daje wielką ulgę. Czy faktycznie używając czegoś tak prostego jak elektroniczny papieros, nie pali się analogów? Dla zdecydowanie większej grupy osób jest to fakt. Z wielu komentarzy zamieszczanych w Internecie, jak również z mojego osobistego doświadczenia, po tygodniu palenia elektronicznego papierosa, zwykłe fajki zaczynają śmierdzieć, dym z nich być nieznośny, a palacz nie uświadomiony o atutach e-papierosa.
Oczywiście do całkowitego przejścia na elektroniczne i porzucenia śmierdzących analogów potrzebna jest też silna wola, ale według mnie, wcale nie potrzeba jej, aż tak dużo. Szczerze polecam elektroniczne papierosy.

Napoje w sporcie

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważnym elementem naszego zdrowia. Zwłaszcza podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Już niewielka utrata płynów może spowodować bóle głowy, brak koncentracji, opóźnienie czasu reakcji, ospałość i gorsze wyniki w sporcie.

By móc przywrócić i utrzymać równowagę wodno-elektrolitową ważna jest wiedza na temat napojów sprzedawanych na siłowni, czy w fitness klubach.
Pragnienie
Pragnienie jest sygnałem alarmowym informującym, że należy uzupełnić płyny. Świadczy ono o nadmiernym wzroście ciśnienia osmotycznego w płynach ustrojowych. W sporcie jednak nie wolno czekać na ten sygnał, lecz nawadniać organizm w sposób ciągły. Osoba trenująca powinna wiedzieć, kiedy i w jakiej ilości przyjmować odpowiednie napoje. Zwłaszcza, że na skutek pocenia traci się kilka litrów wody dziennie.

Co, kiedy i jak pić?
Powinno się pić nie tylko czystą wodę, lecz także napoje. Pomagają one bowiem szybciej uzupełnić straty elektrolitów i innych składników. Ważna jest także świadomość faktu, że zmniejszenie masy ciała o 2% na skutek utraty wody z potem, obniża wydolność fizyczną nawet o 20%. Nie da się ustalić standardowej zalecanej ilości płynów do spożycia przed, w trakcie, i po treningu. Nawadnianie organizmu w trakcie wysiłku fizycznego, to sprawa indywidualna. Zależy od czasu podejmowanej aktywności fizycznej i jej rodzaju. „Jednak przyjmuje się, że należy wypijać ok. 300 – 500 ml płynów na ok. 30 minut przed treningiem, od 100 - 200 ml, co 30 minut w trakcie treningu oraz 300 - 600 ml płynów tuż po treningu” – radzi Anna Pater, specjalista z kliniki diety Medlinea.
Napoje izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne.
Napoje te stanowią specjalną kompozycję cukrów prostych oraz złożonych w połączeniu z witaminami i składnikami mineralnymi. Dostarczają substratów energetycznych podczas wysiłku fizycznego (głównie glukozy), co opóźnia proces zmęczenia.
Napoje izotoniczne
Dostępne na rynku napoje izotoniczne wzbogacane są w aminokwasy (BCAA, L-glutamina, L-karnityna), węglowodany i związki mineralne. Mają wysoką wartość energetyczną (średnio 0,5 litra napoju izotonicznego dostarcza 80 kcal). Są bardzo pomocne, zwłaszcza w trakcie uprawiania dyscyplin sportowych wymagających długotrwałego, intensywnego wysiłku. Przykładowo podczas wyczynowej jazdy na rowerze, turystyki górskiej czy biegów dystansowych, skutecznie gaszą pragnienie i utrzymują wodę w organizmie. Uzupełniają także mikro oraz makroelementy, które są potrzebne do wydolności fizycznej i odnowy mięśni. Najczęściej podaje się je przed, w czasie i po intensywnym wysiłku fizycznym.
Przykład napoju izotonicznego:
Sok z pomarańczy 200 ml
1 l wody
1 g (szczypta soli)
4-6 kostek lodu
Napoje hipotoniczne
Mają najniższą wartość energetyczną w porównaniu z napojami hiper i izotonicznymi (średnio 0,5 litra napoju hipotonicznego dostarcza 40 kcal). Wskazane są głównie dla ludzi
w trakcie wysiłku o umiarkowanej intensywności.
Przykład napoju hipotonicznego
Rynkowe: wody smakowe, napoje light.
Samodzielnie przygotowany:
100 ml soku pomarańczowego
1 litr wody
1 g (szczypta soli)
4-6 kostek lodu
Napoje hipertoniczne
Posiadają największą wartość energetyczną (średnio 0,5 litra napoju hipertonicznego dostarcza aż 200 kcal). Wskazane są głównie po zakończeniu treningu w celu uzupełnienia elektrolitów. Jednak ich nadużywanie może zaburzyć równowagę elektrolitową. Nie powinny być stosowane podczas wysiłków długotrwałych i o wysokiej intensywności.
Przykład napoju hipotonicznego
Rynkowy: Napoje energetyzujące (redbull, tiger), nektary, napoje owocowe, napoje typu cola.
Samodzielnie przygotowany:
400 ml soku z pomarańczy
1 l wody
4-6 kostek lodu

Woda
Nie zaleca się spożywania czystej wody w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Przy deficycie soli mineralnych, może pogłębić rozcieńczenie płynu międzykomórkowego ubogiego w zasoby sodu, a w rezultacie obniżyć zdolności do wysiłku. Dlatego należy dobrze wyposażyć się w odpowiednie napoje, gdy planujemy intensywny wysiłek fizyczny.
Jak wybrać produkty?
By uzupełnić straty wody i elektrolitów należy odpowiednio wybrać pożądany napój. Najlepiej skontaktować się z dietetykiem lub lekarzem. Specjalista  dostosuje odpowiednie napoje do indywidualnych potrzeb osoby ćwiczącej, jak również do czasu
i intensywności wysiłku. Jeśli jednak chcemy spróbować sami, musimy pamiętać, że produkty rynkowe zawierają szereg substancji dodatkowych. Należą do nich: substancje intensywnie słodzące (aspartam, acesulfam K), regulatory kwasowości (kwas cytrynowy, cytrynian sodu, cytrynian potasu), stabilizatory (guma arabska, pektyna, mączka chleba świętojańskiego), aromaty (naturalne i identyczne z naturalnymi) oraz barwniki. Są to napoje łatwo dostępne, jednak należy znać ich zawartość. Oczekiwanie, że dostarczą nam jedynie składników mineralnych i witamin jest zwykłą naiwnością.

Dieta 1000 kcal, Uroda, kosmetyki, zdrowie, kuchnia, dieta, pielęgnacja ciała

Dieta 1000 kcal polega na bardzo dokładnym dobowym liczeniu kalorii spożywanych posiłków.
Wartość energetyczna posiłku nie powinna przekraczać 1000 kalorii co jest dosyć trudne w opanowaniu i wymaga
dużo samozaparcia. W pierwszych 7 dniach stosowania diety należy bezwzględnie zapisywać spożywane posiłki


Dieta 1000 kcal polega na bardzo dokładnym dobowym liczeniu kalorii spożywanych posiłków. Wartość energetyczna posiłku nie powinna przekraczać 1000 kalorii co jest dosyć trudne w opanowaniu i wymaga dużo samozaparcia. W pierwszych 7 dniach stosowania diety należy bezwzględnie zapisywać spożywane posiłki aby móc kontrolować ich spożywanie i móc zmniejszać ilość energii dostarczanej organizmowi.
 Stosując dietę 1000 kcal w ciągu dnia spożywamy 5 posiłków:

     śniadanie - 200 kcal
     II śniadanie - 150 kcal
     obiad - 350 kcal
     podwieczorek - 100 kcal
     kolacja - 200 kcal

Jeśli będzie się przestrzegać powyższych zasad bardzo rygorystycznie, dieta zapewnia ubytek wagi w ciągu tygodnia rzędu 0.5- 1.0 kg.

       W diecie powinny znaleźć się białka węglowodany i tłuszcze. Menu musi składać się z warzyw, owoców, chudego mięsa, ryb, kasz gryczanych oraz produktów zbożowych.
W diecie nie wolno stosować dosładzaczy, wędliny, tłustego mięsa, żółtego sera. Kategorycznie nie wolno spożywać alkoholu.

       W ciągu dnia dodatkowo należy spożywać 3 litry wody z dodatkiem natki pietruszki lub cytryny. Dieta 1000 kcal. Przykładowy jadłospis

     I śniadanie.
           kawa lub herbata,
           jogurtu 0%
           2 łyżeczka otrąb;
           2 mandarynki
     II śniadanie
           cienka kromka chleba razowego,
           plaster chudego białego sera,
           1/2 pomidora
     Obiad:
           mały kotlet z indyka z bazylia lub oregano,
           podsmażona na łyżcze oliwy;
           250 g miesznki wielowarzywnej;
           szkl. soku pomidorowego
     Kolacja
           sałatka z 1 ugotowanego ziemniaka,
           250 g mrożonki z brokułów;
           plastra szynki,
           3 łyżki jogurtu,
           łyżka musztardy,
           oregano

     I śniadanie
           kawa lub herbata
           kromka grahama,
           2 plasterki białego sera
           łyżeczka dżemu niskosłodzonego;
     II śniadanie
           średnia pomarańcza,
           jogurt 0%
     Obiad
           kostka z morszczuka smażona na łyżce oliwy,
           ugotowany ziemniak,
           1/2 szkl. fasolki szparagowej,
           surówka z pomidora,
           1/2 cebuli,
           2 łyżek kukurydzy,
           2 łyżek jogurtu,
           szkl. soku pomidorowego
     kolacja
           sałatka z 50 g wędzonej piersi kurczaka,
           2 łyżki groszku,
           mały ziemniak,
           1/2 szkl. białej kapusty,
           1/2 papryki + cytryna

Czym są tajemnicze kalorie? Co jeść, czego nie jeść?

Ze wszystkich nieomal stron słyszymy o tzw. tajemniczych kaloriach, których zbyt wiele spożywamy. Ale co to takiego? Kaloria jest jednostką miary ciepła, która jest wydzielana przy spalaniu.

Gdy spalamy 1g węglowodanów wtedy to uwalniamy ok. 4,5 kcal (kilokalorii) ciepła. Dwa razy tyle kalorii wydziela się przy spalaniu 1g tłuszczu. Dlatego w różnych książkach i opracowaniach pada określenie - produkty wysokokaloryczne, inne - jako średnio - lub produkty niskokaloryczne.

W naszej strefie klimatycznej zapotrzebowanie przeciętnego człowieka (poza młodzieżą i ludźmi bardzo ciężko pracującymi fizycznie, sportowcami, wojskowymi) wynosi około 2500 kcal dziennie. Wielkość ta waha się też zależnie od wieku, płci, trybu życia a nawet  temperatury otoczenia.  Aby zachować zdrowie, urodę oraz szczupłą sylwetkę, musimy odżywiać się zgodnie z zaleceniami dietetyków lub sami wypracować kompromis między zdrowym stylem życia a przysłowiowym tłustym schabowym z ziemniakami - jako elementem codziennej "diety".

Co możemy jeść, a czego unikać? 

Gdy poczujemy rozkoszny zapach smażonego mięsa, przyrumienionych na smalcu ziemniaczków, dobrej zupy na wywarze z kości lub zobaczymy ponętne ciastko z kremem - zwykle zapominamy wtedy, że te potrawy są powodem przyszłych problemów ze zdrowiem, urodą i szczupłą sylwetką. Każdy wie że są one smaczne, ładnie pachną i czasem "chodzą za nami" aż nas dopadną. Zapominamy jednak o najistotniejszej sprawie jaką jest zbyt duża zawartość tłuszczu, kalorii w stosunku do naszego zapotrzebowania.

Nie jest tajemnicą również to, że do takiego sposobu odżywiania się, przywykliśmy od pokoleń - co ma swoje podłoże historyczne, związane z zamierzchłymi trudnymi czasami i początkiem naszej cywilizacji. Ponoć w XIX w. w większości domów w zimie średnia temperatura wynosiła około 10°C.

W czasach dzisiejszych, kiedy to mieszkamy w ogrzewanych domach i mieszkaniach, a poziom życia jest zdecydowanie lepszy niż kiedyś nie potrzebujemy takiej ilości pożywienia jak dawniej.

Efektem tego są choroby cywilizacyjne w tym też nadwaga i otyłość, które to powodują powstawanie miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek, kłopotów z krążeniem krwi i są powodem również zawałów serca.
Co w takim razie jeść, a czego nie jeść, jeśli tak naprawdę zależy nam na zachowaniu zdrowia, na dobrej kondycji i młodym wyglądzie?

Poza opisanymi tłustymi, wysokokalorycznymi potrawami których należy z pewnością unikać, warto zastanowić się nad produktami typu: pieczywo razowe, grube kasze z pełnego ziarna, fasole, groch, chude mięso - duszone nie smażone.
Eliksirem młodości są również oleje roślinne. Należy ich używać regularnie, w niewielkich ilościach np. do sałatek. Dobrze wpływają na wygląd skóry i przeciwdziałają rozwojowi miażdżycy.

Ważnym elementem jest ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, dlatego najlepiej jednak spożywać mięso gotowane oraz całkowicie wyeliminować zupy na wywarach z mięsa i kości, gdyż mogą powodować dolegliwości artretyczne.Smalec ? trzeba o nim zapomnieć. Tak samo jak o maśle, które warto zastąpić dobrym olejem lub oliwą. Ryby bardzo dobrze wpływają na kondycję i są źródłem fosforu dla naszego mózgu.

Opisywany temat jest tak obszerny że można o nim pisać bez końca. My jednak chcemy zwrócić Twoją uwagę na zaistniały problem i zachęcić Cię do zadbania o własne zdrowie - Zdrowie kobiety. Odpowiedzi należy szukać np. w tematycznych serwisach internetowych (Serwis dla kobiet, forum dla kobiet itp.), które bardzo szczegółowo poruszają te tematy lub zasięgnąć opinii specjalisty w danej dziedzinie. 

Wpływ błonnika na organizm

Błonnik  pokarmowy to wspaniały produkt, któy powino profilaktyczne stosowac większośc osób.Szczególnie ma się to osób,które nieprawidłowo się odżywiają.

Przez stosowanie diety ubogiej w błonnik, pokarm w organizmie zalega znacznie dłużej niż powinien. Dzięki temu, jak działa błonnik pokarmowy, można zapobiec wielu przykrym, a niekiedy wręcz nieuleczalnym chorobom. Wiele dyskomfortowych reakcji organizmu można unikać.  następstwie wpływ na pojawianie się nieprzyjemnych zaparć, wzdęć i bóli brzucha. 
Dzieje się tak, dlatego, że kał nie jest wydalany na zewnątrz w odpowiednim czasie, w związku z czym resztki pokarmowe niepotrzebnie zalegają w układzie pokarmowym. Konsekwencje niewłaściwej diety można odczuć bardzo szybko, jednak dodatkowo może to prowadzić do wiele groźniejszych dolegliwości. Przedłużające się problemy z wypróżnianiem i wzdęciami mogą w końcu doprowadzić do poważnych zaburzeń jelitowych, pojawienia się hemoroidów oraz żylaków odbytu. A to już jest o wiele bardziej istotny problem zdrowotny.
Dlatego tak ważne jest, by w codziennej diecie znajdowało się jak najwięcej produktów bogatych w błonnik. Jednak nawet wtedy nie można być pewnym, że organizm dostanie go w odpowiedniej ilości. Najlepiej więc z korzystać z czystego błonnika. Jego stosowanie jest naprawdę proste i może działać naprawdę niezwykle aktywnie dla naszego zdrowia. Przede wszystkim pomoże w szybszej przemianie materii. Pokarm nie będzie już zalegał, ponieważ błonnik skutecznie rozmiękczy masę kałową, a dzięki temu wpłynie na regularne wypróżnianie się. Jest to zazwyczaj najbardziej doceniane przez osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Ponieważ pomaga nie tylko w codziennym i szybszym wypróżnianiu, ale także oczyszcza organizm z wszelkich niepotrzebnych toksyn. Właściwości błonnika na funkcjonowanie organizmu jest więc naprawdę ogromny.

Produkty bogate w błonnik to samo zdrowie

Błonnik dla naszego organizmu może przynieść tylko to, co najlepsze. Warto więc sięgać po takie produkty, które dostarczą nam go jak najwięcej.

Zazwyczaj sami siebie skazujemy na dietę niskobłonnikową. Zazwyczaj dzieje się tak, że nie przywiązujemy zbytnio uwagi, co dokładnie jemy i jakie to ma właściwości. Najczęściej więc sięga się po produkty, które poddane zostały dużej obróbce oraz dokładnie oczyszczone. Nie jest to jednak tak do końca zdrowe. Okazuje się bowiem, że błonnik pokarmowy kryje się w tych pokarmach, które takim czynnościom nie zostały poddane.
Najwięcej właściwości błonnika znajdziemy przede wszystkim  w owocach i warzywach, ale tych surowych i niekoniecznie pochodzących z dalekich krajów. Warto poszukać tych z naszego ogródka, jak choćby jabłek czy śliwek.  W codziennym menu powinno także znaleźć się pieczywo pełnoziarniste i rośliny strączkowe. Trzeba mieć jednak wiedze, że nawet najlepsza dieta nie jest w stanie zapewnić nam jego odpowiedniej ilości.
Organizm potrzebuje znacznie więcej błonnika, niż możemy mu dostarczyć przy pomocy pokarmów. Warto wówczas sięgnąć po różne naturalne suplementy. Dzięki temu jedząc produkty bogate w błonnik witalny i dodatkowo uzupełniając je takimi preparatami, organizm otrzymuje wymaganą liczbę niezbędnych właściwości.  Dodatkowo zaszczyć trzeba, że błonnik pomocny jest nie tylko tym, którzy marzą o zgrabnej i szczuplej sylwetce. Ma on działanie wielokierunkowe i potrzebny jest każdemu. Zwłaszcza, jednak sięgać po niego powinny osoby mające jakiekolwiek problemy z jelitami i ich prawidłową pracą. Zażywanie błonnika unormuje te funkcje i pozwoli organizmowi na niezakłócone działanie. Również pomocny może on okazać się dla tych, którzy muszą uważać na wysoki cholesterol oraz poziom cukru we krwi.
Niemniej jednak nawet, gdy jest się całkowicie zdrowym, dobrze  jest sięgać po błonnik. Odpowiednia profilaktyka jest przecież niezwykle istotna. Warto więc o zdrowie dbać, póki się je ma.

Gimnastyka i odchudzanie po porodzie

Pierwsze tygodnie po porodzie to rutyna codziennych działań. Karmimy, przewijamy, kąpiemy naszą pociechę. Dbamy o ciszę, spokój oraz dobry sen nasz i maleństwa. Może wydaje Ci się, że teraz są ważniejsze sprawy niż wygląd. Cóż spróbuję Cię przekonać, że nie tyle można, co należy ćwiczyć.
Jeśli spodziewasz się dziecka lub niedawno urodziłaś, to przed tobą najlepszy czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Przy odrobinie samodyscypliny i dobrej organizacji czasu, szybko wrócimy do dawnej masy ciała , formy ciała i duszy. Kto wie, może ćwiczenia wejdą Ci w krew tak, że staną się codziennością na długie lata?!

Pierwsze tygodnie po porodzie to rutyna codziennych działań. Karmimy, przewijamy, kąpiemy naszą pociechę. Dbamy o ciszę, spokój oraz dobry sen nasz i maleństwa. Może wydaje Ci się, że teraz są ważniejsze sprawy niż wygląd. Cóż spróbuję Cię przekonać, że nie tyle można, co należy ćwiczyć.

Statystycznie kobieta po urodzeniu dziecka przybiera na wadze tylko 1kg. Jednak gdy przed ciążą ważyłaś za dużo, jest to kolejna ciąża lub przybrałaś na wadze więcej niż powinnaś to prawdopodobieństwo, że nadmiar kilogramów pozostanie zwiększa się. Nie bez znaczenia jest też nasz wiek, czym później rodzimy tym mniej tracimy kilogramów po urodzeniu dziecka. Badania wskazują także, że szybszy powrót do pracy z urlopu macierzyńskiego pomaga w powrocie do dawnej wagi. W najlepszej sytuacji są za to kobiety, które przed i w trakcie ciąży podejmowały się ćwiczeń fizycznych.

W czasie ciąży przybieramy na wadze około 11-13 kg. Zgubienie tego ciężaru wcale nie musi trwać tyle samo co ciąża lub dłużej. W rzeczywistości najwięcej tracimy zaraz po porodzie. Około 4,5 kg tracimy zaraz po porodzie, po tygodniu kolejne od 3 do 5 kg. Jednak od 3 miesiąca spadek masy to już około 1 kg. Jeśli w tym czasie nie wróciłaś do dawnej formy to właśnie teraz, około 6 tygodnia po urodzeniu, jest najbardziej odpowiedni moment na ćwiczenia szczególnie gdy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Zmiany fizyczne mogą przeszkadzać w rozpoczęciu ćwiczeń szczególnie gdy ćwiczyłaś już przed ciążą. Po porodzie spada kondycja, także mięśnie i więzadła stają się bardziej narażone na kontuzje. Powrót do aktywności powinien być stopniowy szczególnie w pierwszych 6 tygodniach. Jeśli ciąża lub poród był powikłany możesz wymagać więcej czasu szczególnie gdy poród odbywał się poprzez cesarskie cięcie.

Ważna staje się organizacja czasu zwłaszcza gdy mamy więcej niż jedną pociechę. Na początku warto zainwestować w domowy sprzęt do ćwiczeń hantle, bieżnie pozwalają ćwiczyć w obecności maluchów. Należy pamiętać o bezpieczeństwie i uniemożliwić dziecku styczności ze sprzętem. Gdy dziecko podrośnie warto rozejrzeć się za klubami fitness gdzie zapewniona jest opieka dzieci lub umówić się z koleżankami na wzajemne pilnowanie pociech gdy wychodzicie na areobik lub pobiegać do parku. Można także zakupić nosidełka na rower lub specjalny wózek do biegów.

Ćwiczenia po porodzie wbrew obiegowym opiniom są bezpieczne. Aktywność fizyczna, która ma nam pomóc zredukować masę ciała nie mają wpływu na wydzielanie mleka a powolny spadek masy ciała nie powoduje zmian u dzieci karmionych piersią. Ćwiczenia wraz z NIEWIELKĄ redukcja kaloryczności posiłków jest lepsze niż sama dieta. W czasie ćwiczeń nie należy stosować mieszanek odżywczych.

Karmić swoje dziecko powinnaś przed ćwiczeniami ponieważ jeszcze 1,5 godziny po forsownych ćwiczeniach w mleku może utrzymywać się zwiększona ilość kwasu mlekowego. Jednak gdy ćwiczysz umiarkowanie mleko nie powinno być mniej smaczne dla malucha po ćwiczeniach. W czasie ćwiczeń zadbaj o wygodę piersi załóż dobrze dopasowany sportowy biustonosz , czasem trzeba dwóch by zapewnić dobrą stabilizacje. Ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody by nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

W czasie ćwiczeń częstą dolegliwością jest także nie trzymanie moczu. Także w tym wypadku jeśli rodzisz później i jest to kolejna ciąża tym prawdopodobieństwo występowanie tej przypadłości jest większe. Często problem ten występuje w czasie biegania i forsownych ćwiczeń. Warto wtedy zmniejszyć intensywność ćwiczeń zacząć więcej maszerować, jeździć na rowerze lub pływać. Na kilka godzin przed ćwiczeniami unikaj płynów zawierających kofeinę. Pomóc może także noszenie tamponu w czasie ćwiczeń.

Jeśli problem nie trzymania moczu dotyczy także Ciebie skonsultuj się ze swoim lekarzem poradzi ci on zapewne serie prostych ćwiczeń poprawiających stan mięśni dna macicy. Jednym z takich ćwiczeń są ćwiczenia Kegla. Polegają na krótkich 5 sekundowych skurczach mięśni cewki moczowej tak jak byś chciała powstrzymać sikanie. Dziesięć 5-sekundowych serii możesz wykonać rozmawiając przez telefon, stojąc na czerwonym świetle, kąpiąc się itp. Są to nie zauważalne ćwiczenia, które należy często powtarzać aby dały pożądane efekty.

Zaczynając ćwiczyć w tym okresie możecie wpłynąć na wasze zdrowie na kolejne długie lata. Ćwiczenia poprawią także wasze samopoczucie psychiczne. Tak więc nie możemy zasłaniać się brakiem czasu i możliwości wyjścia poza dom. Odrobina zaparcia i samodyscypliny zapewnią nam zdrowy powrót do codzienności ładną sylwetkę i zdrowie na następne lata, kto wie może do następnego porodu. POWODZENIA!

Jak schudlam 15 kg w miesiąc

Jedzenie to dla wielu z nas przyjemność. Przygotowanie posiłków może stanowić dla kogoś hobby. Jednak za produktami spożywczymi kryją się również zagrożenia. Dobroczynne właściwości kaloryczne produktów mogą służyć do zniwelowania stresu, czy strachu poprzez zajadanie problemów.
Zdarzają się ponadto sytuacje,  gdy odchudzanie jest dla nas nie zdrowe, które prowadzi do bulimii i anoreksji. Wniosek jest oczywisty – żywność, która jest jednym z czynnikiem pozwalającym nam żyć, jednym z najnaturalniejszych aspektów naszego życia, w niektórych przypadkach stanowi duże zagrożenie. W niektórych sytuacjach nieodpowiednie podejście do niej prowadzi do chorób i innych poważnych konsekwencji. Jak temu zaradzić? Najprostszą metodą jest zdrowe jedzenie, które pozwala na zachowanie pięknej, szczupłej sylwetki. Wielu pomagają w tym wskazówki żywieniowe.

Jak jeść, by utrzymywać dotychczasową wagę? By cieszyć się ze zdrowia? Przede wszystkim należy przyjmować tyle składników odżywczych, ile spalamy każdego dnia. Gdy wartość tę ograniczymy i będzie ona mniejsza od tej, jaką spalamy, zaczniemy chudnąć. Powiększając ją, możemy liczyć na dodatkowe kilogramy. Aby nasza dieta przynosiła odpowiednie efekty poza odpowiednimi ilościami spożywanego jedzenia, należy zwracać uwagę na jego jakość. Niech będą to produkty spożywcze świeże, zdrowe i możliwie mało przetwarzane. Wybierajmy produkty naturalne i bogate w witaminy i mikroelementy. Kolejny ważny wyznacznik zdrowego jedzenia to odpowiednie przygotowanie potraw. Nie oznacza to, że mamy od razu zrezygnować z najmniej zdrowych sposobów, na przykład smażenia, ale stosować je wymiennie z gotowaniem na parze, duszeniem, itd. Zwracajmy również uwagę na dodatki – wybierajmy wysokiej jakości olej, a jeszcze lepiej oliwę z oliwek i nie stosujmy ich w namiarze.
Jak jemy? Co robimy, gdy posiłek ląduje przed nami na talerzu? Przede wszystkim dajmy sobie chwilę czasu na zapamiętanie jego zapachu i barwy. Dopiero po chwili zacznijmy jedzenie. Nie spieszmy się! Jedzmy powoli, pozwalając zapamiętać każdy kęs. W ten sposób dajemy wiadomość żołądkowi o prawdziwej ilości spożywanych posiłków. Jeśli po zakończeniu jedzenia mamy ochotę na dokładkę, odczekajmy piętnaście minut. Jeśli po tym czasie chęć nie minie, możemy dołożyć sobie dodatkową porcję. Nie zaleca się picia w trakcie posiłku. Gdy chcemy schudnąć, możemy napić się pół litra czystej, naturalnej wody mineralnej przed posiłkiem, uzyskując w ten sposób efekt pełności. Sztuczkę tą możemy również stosować, kiedy przychodzi do nas ochota na słodycze lub fast food – wypijmy pół litra czystej wody, a szansa, że ochota nam minie, pozostaje bliska gwarancji.

Ciało obce w drogach oddechowych - skuteczna pierwsza pomoc

Obecność ciała obcego w drogach oddechowych przez medycynę określana jest mianem zadławienia. Należy ono do wielu stanów zagrożenia życia, z którymi przychodzi się zmierzyć osobie udzielającej pierwszej pomocy. Działania ratujące w zadławieniu są bardzo proste do nauczenia – lektura artykułu pozwoli na zdobycie cennej wiedzy.
Zadławieniem określamy stan, w którym dochodzi do niewydolności oddechowej człowieka spowodowanej obecnością ciała obcego w drogach oddechowych. Opisywany stan może przytrafić się zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom w każdym wieku. Najczęstszą jego przyczynę stanowi fragment spożywanego pokarmu, u dzieci dodatkowo zadławienie mogą spowodować wszelkiego rodzaju małe zabawki oraz inne przedmioty, które znalazły się w zasięgu ręki malucha.

Objawy zadławienia są charakterystyczne i można je bardzo łatwo rozpoznać. U osoby dławiącej się dochodzi do utrudnienia oddychania a w cięższym stadium do całkowitego zatrzymania oddechu. Ze względu na ciężkość stanu poszkodowanego stan zadławienia dobrze jest podzielić na dwie grupy, na podstawie których w dalszej części przedstawiona zostanie pierwsza pomoc.

Objawy niedrożności dróg oddechowych częściowej – zadławienie lekkie:
• obecność oddechu u poszkodowanego,
• silny kaszel,
• na zadane pytanie np. "zadławiłeś się?" poszkodowany jest w stanie odpowiedzieć.

Objawy niedrożności dróg oddechowych całkowitej – zadławienie ciężkie:
• poszkodowany nie jest w stanie odpowiedzieć na zadawane pytania,
• niemożność kaszlenia,
• ciężkie świsty oddechowe, później ich brak,
• zatrzymanie oddechu,
• utrata przytomności.

Odruchowym działaniem prawie każdego świadka zadławienia jest natychmiastowe uderzanie poszkodowanego w plecy. Działanie takie rzeczywiście może skutecznie pomóc jednakże nie jest wskazane w pierwszej fazie zadławienia – lekkiej.

Pierwsza pomoc w zadławieniu lekkim powinna sprowadzić się jedynie do zachęcania człowieka poszkodowanego do silnych prób odkrztuszenia ciała obcego. Tak więc w momencie gdy poszkodowany kaszle, nie należy go uderzać ani klepać a jedynie zachęcać do dalszych prób wykrztuszenia. Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu człowieka w przypadku obecności ciała obcego w drogach oddechowych, dlatego też nie powinno się zaburzać tej funkcji organizmu.
Konieczność wprowadzenia odpowiednich działań ratujących życie pojawia się w momencie, w którym kaszel u poszkodowanego zanika. Oznacza to, iż zadławienie przeszło w fazę ciężką i poszkodowany nie ma już więcej sił na samoobronę.
W takim przypadku należy stanąć za poszkodowanym i delikatnie przechylić go do przodu. Następnie należy uderzyć dłonią do 5 razy pomiędzy łopatki poszkodowanego ruchem "wybijającym" (nie "wklepującym"). W razie niepowodzenia czynności kolejnym etapem pierwszej pomocy jest wykonanie do 5 uciśnięć nadbrzusza (dawniej określane manewrem Heimlicha). W tym celu pięść jednej ręki należy przyłożyć pomiędzy mostkiem a pępkiem poszkodowanego i uchwycić ją drugą ręką. Następnie ruchem skierowanym ku sobie i górze należy ucisnąć nadbrzusze poszkodowanego i czynność powtórzyć w razie potrzeby maksymalnie pięć razy. Jeśli ciała obcego powyższymi czynnościami nie udało się usunąć z dróg oddechowych poszkodowanego, należy wykonywać naprzemienne uderzenia i uciśnięcia aż do skutku bądź też utraty przytomności chorego. W drugiej z powyższych sytuacji, gdy dławiący człowiek traci świadomość, oddech i osuwa się na ziemię, niezbędne jest natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W trakcie wykonywania powyższych czynności ratowniczych w zadławieniu nie można oczywiście zapomnieć o poinformowaniu służb ratowniczych o zaistniałej sytuacji. Każdy poszkodowany po ciężkiej niedrożności dróg oddechowych (zwłaszcza dziecko) powinien zostać przewieziony do szpitala w celu przeprowadzenia badania lekarskiego oraz obserwacji.

Kawa, czy herbata?

Wiele osób, podczas pracy czy z chęcią pobudzenia się do wiekszej wydajności organizmu pije kawę i herbatę, jednak czy one dadzą nam na tyle energii aby starczyło jej do końca dnia?

Kawa, i zawarta w niej kofeina, po spożyciu w wielu przypadkach pobudza nasz organizm do pracy, jednak oprócz tej "chwilowej" energii i koncentracji, "zabiera" substancje mineralne i witaminowe z naszego organizmu. Jest również moczopędna wypłukując w ten sposób wyżej wspomniane witaminy.
Porównując kawę do herbaty, trzeba zwrócić uwagę na teinę i kofeinę, są to substancje psychostymulujące, usuwające objawy wyczerpania psychicznego i fizycznego, a także przyspieszające metabolizm. Kofeina ma to do siebie, że jej działanie szybko odczujemy i stosunkowo szybko energia spada. Teina zawarta w herbacie natomiast wolniej i dłużej działa na nasz organizm.
Umiarkowane spożywanie herbaty, czyli picie słabej herbaty nie ma szkodliwego wpływu na nas organizm i możemy ją śmiało pić do każdego posiłku.
Picie natomiast dużych ilości kawy i herbaty zakwasza nasz organizm, powodując odkładanie się resztek substancji nie wydalonych z moczem w postaci kamieni nerkowych, bądź kryształków w stawach.
Pada teraz pytanie jak pobudzić swój organizm w naturalny sposób, co zrobić na pamięć i koncentrację?
Dobrym sposobem jest sen. Nawet 15 minut przyniesie Ci więcej energii niż kawa, czy herbata. Warto również wyjść na świeże powietrze chociaż na 5 minut - nie mówie tu o papierosie :) Niezapomnijmy również o suplementacji, witaminach, minerałach i substancjach roślinnych, które podczas pracy, wysiłku i stresu wytrącają się z naszego organizmu. Dobrym produktem do picia bogatym w składniki witaminowe i mineralne jest sok noni.

Dieta dopasowana do nas!

Dieta jest to racjonalne żywienie się. W dzisiejszych czasach wiele osób kojarzy dietę z terapią odchudzającą i jest w tym racja. Bowiem istnieje wiele diet mających na celu tylko odchudzanie.
Odpowiednio dobrana dieta do naszego organizmu, powinna nie tylko zapewniać nam wszystkich składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, ale również powinna utrzymywać "łądną sylwetkę". Niestety ostatnio można zauważyć, że istenieje bardzo dużo rodzai diet, które wpływają owszem odchudzająco na nasz organizm, jak również go wyniszczają, a nawet mogą doprowadzić do zapalenia wątroby, jeżeli są bardzo długo stosowane.
Przykładem więc niech będzie powszechna na ten moment dieta białkowa, która przynosi bardzo dobre efekty w postaci zgubienia paru ładnych kilogramów, po paru tygodniach stosowania może dojść do spadku odporności immunologicznej, również do zaburzeń równowagi organizmu, zakwaszając go w ten sposób. Stosować tą dietę należy "z głową". Po jej stosowaniu należy oczyścić swój organizm i jeść bardzo zdrowo i racjonalnie. Czyli znowu odpowiednia dieta. Bez niej kilogramy poprzez zaburzenie homeostazy wrócą, a do tego mamy następny problem na głowie związany z zakwaszeniem organizmu. Zaczyna się więc w ten sposób błędne koło.
Odpowiednią dietą dla każdego z nas, powinna być dieta dla grupy krwi. Istnieją 4 rodzaje grup krwi. Grupa krwi A, B, AB oraz 0. Każda z tych grup krwi ma inne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i witminy. Na dany produkt spożywczy każda z tych grup reaguje inaczej. Istnieją tabele, co dana grupa krwi może jeść, czego powinna unikać, a co jest dla niej obojętne. Dieta zgodna z grupą krwi, poprzez dostarczanie odpowiednich składników żywieniowych, stymuluje organizm do prawidłowej pracy, co w efekcie odbija się lepszą kondycją organizmu, przyspieszeniem metabolizmu i chudnięciem. Nie jest to jednak szybki proces. Trzeba przestrzegać diety cały czas aby nie mieć problemów z nadwagą i kondycją.

5 najważniejszych zasad zdrowego odżywiania, do których możesz stosować się od zaraz!

Każda osoba, dbająca o swoje zdrowie, stara się poprawić swoje odżywianie. W tym celu często zaczynamy interesować się zasadami zdrowego odżywiania. Samo czytanie nie wystarczy - należy zacząć stosować zasady zdrowego odżywiania. I tutaj u większości osób pojawia się problem.
„Przecież zdrowa żywność jest niesmaczna!”, „Nie zrezygnuję z moich ulubionych hamburgerów”, „Nie lubię warzyw”. Takie wymówki to jedne z wielu, którymi staramy się usprawiedliwić naszą bierność. Czy zaprzestaniesz tylko na teorii zdrowego odżywiania?
Jest jednak ratunek – nie trzeba wprowadzać w życie wszystkich reguł zdrowego żywienia. Można wybrać te najmniej uciążliwe i zacząć od nich. Jakie metody są najkorzystniejsze i najbardziej „opłaca się” je stosować? Czytaj dalej, a się dowiesz.

. Nie pij przed, w trakcie i po posiłku! 
Czytając powyższe zdanie nasuwa Ci się zapewne pytanie: To kiedy mam pić? Otóż pij między posiłkami. Pijąc przed, w trakcie i zaraz po posiłku przyczyniasz się do rozcieńczenia soków żołądkowych. Przez takie działanie pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, np. zgaga i wzdęcia (nie jest to jedyna przyczyna występowanie tychże uciążliwości). Dodatkowo jedząc „na sucho” zjesz mniej, tyle ile potrzebuje Twój organizm.
Taki rodzaj spożywania pokarmów dodatkowo pomaga przestrzegać drugiej prostej zasady. 
2. Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj pokarm! 
Powoli jedząc pomagasz swojemu żołądkowi na dwa sposoby. Po pierwsze pozwalasz zapoczątkować proces trawienia w jamie ustnej – w ślinie zawarte są enzymy wstępnie trawiące jedzenie. Dodatkowo mniejsze cząstki treści pokarmowej są łatwiejsze do strawienia w Twoim żołądku. Jedząc powoli (niby strata czasu), przyspieszasz proces trawienia (a jednak oszczędzasz czas). Kolejnym powodem, dla którego warto jeść powoli, jest fakt, iż większość ludzi nie potrafi się cieszyć jedzeniem – zacznij się delektować każdym kęsem, odpocznij, nie spiesz się. Taki „seans relaksacyjny” potrafi dać wiele rozluźnienia i energii na kilka godzin.
3. Ogranicz spożycie cukru i soli kuchennej! 
Cukier biały, który kupujesz w sklepach, nie ma żadnych cennych substancji, niezbędnych Twojemu organizmowi. Energia pozyskana z cukru to „puste kalorie” - wraz z nimi nie dostarcza się organizmowi potrzebnych składników, a wysoka zawartość sacharozy w pokarmie wpływa na wysokość indeksu glikemicznego (w uproszczeniu: im wyższy indeks, tym krócej czujemy się syci i najedzeni po posiłku – zaczynamy być głodni wcześniej i więcej jemy). Cukier w nadmiarze wpływa na wzrost naszej masy, co często prowadzi do nadwagi, może też prowadzić do cukrzycy (za duże spożycie cukry jest jedną z głównych przyczyn występowania tej choroby).
Sól kuchenna w nadmiarze jest szkodliwa przede wszystkim dla naszego układu krwionośnego. Sprzyja nadciśnieniu. Może powodować choroby serca, nerek. Prawdopodobnie Ty też „przesadzasz” z użyciem soli w swojej kuchni. Powinno się ograniczyć jej dodawania do dań, nawet wyeliminować całkowicie (gotowe produkty i tak zawierają dużo soli, np. wędliny, mieszanki przyprawowe).
Ale zaraz, zaraz! Przecież miałem Ci podać zasady, które możesz zastosować od zaraz, bez dużego wysiłku. Ograniczanie soli i cukru w daniach nie jest wcale takie łatwe – przecież przez tyle lat zdążyliśmy się przyzwyczaić do smaku słonych potraw.
Jednak ja uważam, iż jest to bardzo łatwe – zapewne pijasz herbatę i często ją słodzisz, a może pijasz napoje gazowane, często słodzone – wystarczy pozbyć się „kilku łyżeczek dziennie” by powoli odzwyczajać się od cukru. Zamiast słodzonej herbaty wybierz czystą herbatę, słodkie napoje zastąp niesłodzonymi sokami owocowymi lub wodą (a może czystą herbatą?). Postaraj się też mniej wykorzystywać soli w kuchni – zmniejsz jej ilość bądź spróbuj swoich potraw w wersji niesolonej.
Takie drobne zmiany mogą Ci się wydać ciężkie na początku (mimo iż, nie musisz całkowicie zmieniać swoich nawyków). Zapewniam Cię, że jeżeli przez kilka tygodni odstąpisz od wcześniejszych przyzwyczajeń, to nowe zasady staną się dla Ciebie naturalne i nie będziesz odczuwać potrzeby powrotu do wcześniejszych.
4. Jedz 5 posiłków dziennie i nie jedz przed snem!
Czemu pięć, a nie dziesięć? 5 posiłków to optymalna liczba, jednak nie musisz się ściśle stosować do tej zasady. Ważne jest, aby jeść często, ale mało (w porównaniu do popularnego sposobu odżywiania – 3 posiłków). Przerwy między posiłkami powinny wynosić 2-3 godziny. I teraz najważniejsze – nie podjadaj pomiędzy posiłkami. Wyznacz sobie stałe pory, a będzie Ci łatwiej unikać drobnych przekąsek.
A dlaczego nie jeść na noc? Po spożyciu pokarmu nasz układ trawienny zaczyna intensywnie pracować. Jeśli zjesz tuż przed pójściem spać, to jego praca będzie Ci przeszkadzać w zasypianiu. Dodatkowo energia zaczerpnięta z kolacji zostanie zmagazynowana – organizm nie ma jak jej wykorzystać, skoro znajdujesz się w pozycji horyzontalnej. Ostatnie danie powinno się spożyć najpóźniej na 2 godziny przed snem.
5. Rusz się czasem!
Tak, chodzi mi o aktywność fizyczną. Nie musisz od razu rozpoczynać ciężkich ćwiczeń nad swoją tężyzną fizyczną – nie o to mi chodzi. Ważne jest, aby czasami zmusić Twój organizm do wytężonej pracy i wysiłku. Nie, nie musisz się wcale pocić! Wystarczy 30 min szybkiego marszu, lekkiego biegania, pływania, jazdy na rowerze 3 razy w tygodniu. Jeśli nigdy nie udało Ci się spróbować jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, to zacznij od spacerów.
Nie przemęczaj się na początku – stopniowo zwiększaj intensywność ćwiczeń. Aby ułatwić sobie ten wielki wysiłek postaraj się zachęcić do tego przyjaciół, rodzinę (a może oni starali się kiedyś Ciebie wyciągnąć na świeże powietrze?).
Mam nadzieję, że powyższe zasady staną się dla Ciebie początkiem zmiany na lepsze, zdrowsze życie. Przejdź na zdrowy tryb życia, a zaczniesz czerpać radość ze swojego istnienia i przestaniesz czuć fizyczne zmęczenie.

Jak jeść, aby nie być otyłym?

Problem związany z jedzeniem jest bardzo powszechny i dotyka niemalże każdego. Wcześniej czy później stajemy przed faktem, że dotychczasowe spodnie nie dopinają się albo bluzka jest za mała. Główną przyczyną jest brak prowadzenia zdrowego trybu życia oraz niska świadomość na temat zdrowego odżywiania się.

Czym kierować się przy wyborze diety?
Najważniejsze jest to, co chcemy osiągnąć. Jaka część ciała ma się pomniejszyć i o ile centymetrów? Diet jest bardzo dużo i nie wszystkie są dobre dla każdego. Trzeba ściśle przestrzegać tego, co jest napisane w zestawie. Nic nie robi się samemu, a jeżeli już, to na własną odpowiedzialność.

krok 2
Nie należy jeść ciężkich potraw na noc, ponieważ trawienie pokarmu jest spowolnione i wtedy dochodzi do odkładania się tłuszczu w niechcianych miejscach. Jedzenie późnym popołudniem powinno zakończyć się o godzinie 18, gdzie organizm jest w stanie to przyswoić.
krok 3
Podstawą sukcesu diety jest stosowanie jej w sposób systematyczny. Sama dieta nie zawsze daje takie efekty, jakie byśmy oczekiwali. Dlatego warto to również podeprzeć metodami wspomagającymi.
krok 4
Uprawianie sportu i ćwiczenia bardzo dobrze wpływają na zachowanie dyscypliny w stosowanej diecie. Bieganie o porze rannej dodaje energii i wpływa na kondycję fizyczną - z tym bardzo mocno łączy utrzymanie nienagannej sylwetki i zdrowego odżywiania się.
Bieganie pozwala ukoić nerwy i uspokoić się w razie poddenerwowania. Daje poczucie odprężenia i zrzucenia kilku kalorii, które nie dają spokoju.
krok 5
Pływanie to metoda niezawodna, ale bardzo wyczerpująca i nie zawsze można z niej korzystać w danej chwili. Trzeba mieć zaplanowany plan dnia. Pływanie daje możliwość zrzucenia wielu kalorii, ale istnieje zagrożenie, że po wyjściu z basenu od razu pójdziemy coś przekąsić. I to jest zgubne - bo to, co straciliśmy męcząc się przy kolejnym motylku czy delfinie, zostaje uzupełnione o posiłek, w dodatku bardzo niezdrowy, bo zwykle są to hamburger albo frytki.
krok 6
Regularny aerobik to sposób, w którym wszystkie partie ciała są zaangażowane, przez co czujemy się bardzo dobrze, wraca chęć do życia i brakująca cały czas energia. Jednak również musi być on wpisany w grafik dnia. Zajęcia nie są też tanie. Trzeba liczyć się z kosztem miesięcznym.
krok 7
W aptekach czy sklepach znajdziemy wiele suplementów diety w postaci witamin. Trzeba jednak wiedzieć, jak je stosować, aby nie doprowadzić do ich przedawkowania. Zbyt duża ilość witamin może bardziej zaszkodzić niż pomóc w diecie.
krok 8
Praca siedząca jest wielką bolączką i jednym z powodów, dla których nie chce się nic robić więcej dla zdrowia. W sposób praktyczny można zadbać o kondycję wchodząc po schodach, a nie jeżdżąc windą. I już parę mięśni zostaje zaangażowanych. Po każdej godzinie pracy należy zrobić sobie pięciominutowy odpoczynek. Można przejść się do kuchni i zrobić herbatę albo wyprostować kości.
krok 9
Zamiast samochodu i zatłoczonego miasta, jedź do pracy rowerem.
krok 10
da438e13a091e456552f07ac325f7cae Do filtrowania organizmu potrzebna jest duża ilość wody mineralnej, którą pije się w ciągu dnia. Do niej można wcisnąć kawałek cytryny - to zmniejsza uczucie pragnienia. Woda oczyszcza z toksycznych związków. Poza tym cytryna to naturalna witamina C.
krok 11
Najwięcej kalorii traci się przy uprawianiu seksu. Rada - to kochajmy się regularnie, a nie trzeba będzie martwić się o stosowanie diet i innych wspomagających środków.